Trzsfejlds
A ma ismert l (Equus Caballus) hossz trzsfejlds sorn vlt olyann, amilyennek ma ismerjk. Ez a trzsfejlds tbb mint 60 milli vre nylik vissza. Az els "sl", az Eohippus a 75 milli vvel ezeltt lt Cpndylarthrus fajok egyikbl fejldtt ki, melyek kutynl nem voltak nagyobbak, lbaikon t-t ujj volt, s minden ujjukon pataszer elszarusodott kpzdmnyt viseltek. Ksbb a l evolcijban a legjelentsebb vltozs a lb talakulsa (Az ujjak folyamatos visszafejldsvel) volt.
A lflk trfejldsnek lpsei:
- Eohippus – kb. 60 milli ve, az eocn korban jelent meg.
Ells lbain ngy-ngy, mg a htskon mr csak hrom-hrom ujja volt. Ujjaikon a kutykhoz hasonl ujjprnk voltak (Ezek maradka a l lbn lthat .n. szarugesztenye vagy szarusarkanty.). tlagos magassga 36 cm lehetett (tbb klnbz mret vltozat is ltezett. A legkisebb 25cm, mg a legnagyobb 50cm magas lehetett.). lhelyei felttelezheten laza talaj serdk, vzpartok s iszapos terletek voltak. Fogazata alapjn lombev volt, az alacsonyabb cserjk s az aljnvnyzet leveleit ehette, de mr megjelentek a fevsre val ttrs kezdeti jelei. Szrzetnek szne nem ismert, de letmdja alapjn a tudsok leginkbb a szarvashoz hasonl, barna, pettyes bundval kpzelik el.
- Mesohippus s Miohippus – kb. 25-40 mill ve az oligocn korban jelentek meg.
A Mesohippus s a valamivel fejlettebb Miohippus kt hasonl, s rszben egymst kvet idben lt sl volt. Mind a ngy lbukon hrom ujjuk volt, kzlk a valamivel vastagabb kzpsre nehezedett a legnagyobb sly. Tpllkuk kezdetben leginkbb puha lomb fk s cserjk hajtsai voltak.
10-25 milli vvel ezeltt, a miocn korban az serdket szavannk, sztyeppk vltottk fel, amihez az llatok gy alkalmazkodtak, hogy fogazatuk egyre inkbb alkalmass vlt a fflk fogyasztsra, valamint nyakuk megnylt hogy knyelmesen elrjk a fvet. Szemk is megvltozott, a fej oldalra toldott el, gy ltterk megntt (br a binokulris ltmez cskkent.), gy knnyebben szrevettk a kzeled ragadozkat.
A Miohippus-bl alakult ki. Mg mindig tbb ujja volt, de mr a testsly nagyrsze a kzps ujjon volt. Lbain mr pata volt.
- Pliohippus – kb. 6 milli ve jelent meg.
Az els sl melynek minden lbn egy ujj volt. Ujjain a mai lovakhoz teljesen hasonl pata volt.
- Equus caballus – kb. 1 milli vvel ezeltt jelent meg.
Nem ms mint a ma l l. Ksbb tbb vltozat is kialakult.
A l hziastsa
A l hziastsa a korai civilizcik idejn, nagyjbl 5000 vvel ezeltt, Kzp-zsiban kezddtt (botaji kultra), majd a mai Dl-Oroszorszg, illetve Mezopotmia terletn folytatdott. A nomd ltartk hamarosan rjttek, hogy a lovon szllthatjk felszerelsket, elkezdtk teht mlhs lovakknt hasznlni ket.
Anatmia
L anatmija egy 15. szzadi egyiptomi iraton
A l pratlanujj pats llat. Izomzata fejlett, ers.
A lnak testhez kpest kis gyomra van, ezrt figyelni kell etetsre. Tletets esetn klnbz hallos szvdmny betegsgek alakulhatnak ki!
Sznek
A l szrnek szne attl fgg, hogy bre mennyi pigmentet, vagyis termszetes festkanyagot tartalmaz. Szinte mindne lnak s pninak stt a bre, kivve a fehr jegyek helyn, pldul a fejen vagy a lbvgeken, ahol a br rzsaszn, egsz testkn. ltalban amit fehr lnak mondunk, az valjban szrke. Ezeknek is stt a bre, ami azonban csak az orrtjkon ltszik.
Alapsznek: a fekete, a pej, a srga s a fak.
Kevert sznek: a deres, a szrke s a tarka.
Az regeds: A korral a lovak szne is vltozni szokott. A szrke lovak stt sznnek szletnek, majd egyre tbb fehr szrszluk n, s idvel egszen fehrnek tnnek. Egyes szrkk szrben ids korukra stt, ltalban barna pettyek jelennek meg. Az ilyen lovat szepls szrknek nevezzk. A fekete a pej s a srga szn lovaknl is elfordul, hogy a szrzetkben,srnykben s farkukban sz szlak jelennek meg.
A pej testn a szrzet a barna klnbz rnyalata, a srny, a farok s a lbvgek feketk.
A vilgos pej szre vilgosbarna, srgs rnyalat.
A sttpej szre egsz sttbarna, a hasaljn nmi vilgosabb rnyalat.
A mjsrga l szne stt gesztenyebarna, s ugyanilyen a srnye s a farka.
A srgnak sok rnyalata van. A farok, a srny lehet sttebb vagy vilgosabb.
Az aclszrke l fekete fedszrzetn t elvillannak a fehr szrszlak.
Az aranyfak l vilgossrga fedszrzetn elvillannak a fehr szrszlak.
A szepls szrke vilgosszrke alapon stt, ltalban barna pettyes.
Az almsszrke szrben fekete s fehr kr alak foltok vannak.
A fekete egsz testben fekete, csakgy, mint a srnye s a farka.
Az egrfak l szre szrke, srnye fekete.
A srgatarka l testt barna s fehr szn foltok bortjk.
A feketetarka l egsz testt fehr s fekete foltok bortjk.
A prductarka l fehr szrt barna vagy fekete foltok tarktjk.
Szemsznek: A lovak szemsznt, ugyangy, mint a szrzetkt, a pigment mennyisge hatrozza meg. Tbbsgkben mivel a brk stt, barna szemek. Elfordulnak vilgos szemek is: az albnk s nha a tarka lovak esetben. Az appaloosa fajtjnak pedig mindig kilttszik a szeme fehrje.
A barna szem Az risz sttbarna, az riszt krlvev szemfehrje pedig csak akkor ltszik ki, ha a l ijedt vagyirt haragos.
Vilgos szem Lehet vilgoskk vagy rzsaszn. A vilgos szn nem befolysolja a l ltst. A vilgoskk szem lovat cskaszemnek hvjk.
A pata szne: A lovak patjt, vagyis a szarunak a szne sszefgg a pata fltt lev szrzet sznvel. A stt szr lbakon a pata is stt, palaszrke szn. A kese lbon a pata vilgos, viaszsrga szn, amit viaszolt patnak neveznek. Az is elfordul, hogy egy lnak klnbz szn pati vannak.
A lovak jegyei (csillag, hka, kesely stb.) az eredeti szntl eltr (ltalban fehr), klnbz nagysg s alak sznes foltok a fejen s a lbakon.
Szaporods
A fedeztetst gondosan meg kell terveznnk. Ugyanis, ahogy a monds is tartja: „az prilisi csikk a legjobbak”. Tlre sem szabad csikra szmtani, s a ks nyriak sem jl idztettek. A l 11 hnapig, 48 htig, illetve 336 napig vemhes. Az ellsek legtbbje a 326-350. nap kztt kvetkezik be. 100 ellsbl 99 jjel trtnik.
Viselkeds
A lovak minden esetben csoportban lnek, mivel – prdallatok lvn – a magnyossgtl flnek. A lovak nagyobb csoportjt mnesnek nevezzk. A lovak egyms kztti viszonya meghatrozott. Minden lnak meg van a maga hierarchikus helye a mnesben, amely meghatrozza viselkedst.ltalban a lovaknl is van fnk. Ha valamelyik msik l is vezr szeretne lenni akkor harccal dntik el. A lovak szeretik ha knyeztetik ket, de kpesek tulzsba vinni az evst ami nagy bajt jelent maguknak.
Fajti
A lnak tbb, mint 300 fajtja ismert. Korbban Magyarorszg ltenysztsi nagyhatalomnak szmtott. Nhny ismertebb fajta: angol telivr, arab telivr, gidrn, kisbri flvr, musztng, shire, brumby-l.
Lfajtk (vrmrskletk szerint):
Klnbz alkat,mret lovakat ismernk. Ha azt mondjuk, kt vagy tbb l ugyanahhoz a fajthoz tartozik, ez azt jelenti,hogy hasonl tulajdonsgokkal rendelkeznek. A lfajtkat hrom csoportba soroljuk vrmrsklet szerint: - Melegvr lovak - Hidegvr lovak - Nemesvr lovak A pniknl ilyen feloszts nincs.
Hidegvr lovak: szak- Eurpbl szrmaznak, ahol bven tallhatk kvr legelk a hvs, csapadkos idjrs kvetkeztben. Nem csoda, hogy ebbe a fajtba tartoz lovak mind nagy testek, s igen ersek, mint a brabanti vagy belga lovak.
Melegvr lovak: Az zsiai vadlovaktl a przewalskiitl s a tarpntl szrmaznak. lnk, finom csontozat fajta, alkatuk sokoldal hasznostsra utal. A lovak "tpust" aszerint hatrozzk meg, hogy milyen munkra alkalmasak.
Nemesvr lovak: Az anglo-arab egyesti magban a nemesvr lovak minden szpsgt, finomsgt s elegancijt. Eredetileg a Kzel- Keletrl s szak-Afrikbl szrmazik, ahol a sovny legelk s a szlssges idjrs a kisebb test, szvs s gyors lfajta kialakulsnak kedvezett.
Pnik: Legfeljebb 148 cm magas s tbbsgkben tiszta vr shonos fajta, akrcsak az izlandi pni. A pni lba rvidebb, mint a l, de mrethez kpest ersebb. A pnik szvs ntrvny llatok!
Magyar fajtk
Az els llami mnest II. Jzsef alaptotta Mezhegyesen 1784-ben. A vilgon egyedlll mdon itt ngy magyar fajtt tenysztettek ki: a nniusz, mezhegyesi flvr (furioso-north star), gidrn s az 1984-ben fajtaelismerst nyert mezhegyesi sportl fajtkat. Mra Mezhegyesen csak a nniuszt s a mezhegyesi sportlovat tenysztik, a tbbi fajtt ms mnesekbe szerveztk t. (A mezhegyesi sportl 1980-ban debtlt a moszkvai olimpin, ahol a magyar csapat IV. helyezst rt el.)
Bbolnai llami mnes....
A l hasznostsa
Ma mr a lovakat fldmvelsi munkra, igahzsra ltalban nem hasznljk. Fknt a hobbi s a sport szerelmesei tartjk ket. Msrszt a hst s tejt hasznostjk. A lovasnomd npek – ahogyan a rgi magyarok is – a l tejbl a magas cukortartalomnak ksznheten a mai napig alkoholos erjesztett italt, kumiszt ksztenek.
Ltpusok:
A lovaknak s a pniknak nagyon sokfle tpusa ismert, kezdve a nagy test, lass mozgs nehzigs ltl a karcsu s gyors angol telivrig. Egy-egy tpus ltalban a fajtk kesresztezsnek eredmnye, de vannak olyanok, amelyeket kifejezetten meghatrozott clra tenysztettek ki. Pldul egy nagy test igsl s egy telivr keresztezsbl olyan l szletik, amely egy termetes lovast is knnyen elbr a htn.
Fogatlovak: Azoknak a lovaknak, amelyek fogathzsra alkalmasak, ltalban meredekebb a lapockjuk, ezltal jl felfekszik r a hm, msrszt a csdjk is meredekebb. Lbukat magasabbra szoktk emelni, ami elegnsan mutat a fogatban, m a lovaglsnl kifejezetten knyelmetlen.
Htaslovak: A lovaglsra hasznlt llatnak ersnek kell lennie, hogy elbrja lovast, trzsnek pedig kemnyebbnek, hogy a lovasnak j lst nyjtson. Dlt lapockjnak ksznheten hosszabb s alacsonyabb lpsekkel halad, ami knyelmess teszi a lovaglst. Ebben szerepe van a kisebb szget zr csdjnek is. Az izmos far s hossz hts lb az ugrsban vlik elnyre...
A sportpni: A kis sportpni s nagyobb mret a htasl a legjobb tulajdonsgaival rendelkezik: szp, arnyos testfelpts, a vrmrsklete pedig egyenesen tkletes.
A nehzigs lovak: Masszv testfelptse, vastag csontozata s ers izmai nehz terhek vontatsra teszik kpess.
Kocsil: E tpusnak is ersnek kell lennie, mgis knnyebb testek, ezltal elegnsabbak. Lbukat magasra emelik. Kt egymshoz ill l prban igen rtkes.
Cob: Nyugodt termszet htasl, amelynek kiss rvid lba s zmk teste van. Hagyomnyosan az idsebb s testes lovasok hasznljk elszeretettel. A cob srnyt gyakran rvidre vgjk.
Plpni: Kis test l. Gyorsan mozog, fordulkony, kpes hirtelen felgyorsulni, megllni vagy irnyt vltoztatni. Azonnal vgre kell hajtania lovasa utastsait.
Vadszpni Teste erteljesebb, kevsb tetszets, mint klasszikus htaspni. Amellett, hogy j htasl, gyors mozgs, s ugornia is tudni kell.. |