Leonardo di ser Piero da Vinci (1452. prilis 15. – 1519. mjus 2.) olasz (akkor mg itliai) szrmazs polihisztor, azaz: fest, tuds, matematikus, hadmrnk, feltall, anatmus, szobrsz, ptsz, zeneszerz, klt s r.
lete
Vinciben szletett, desapja, ser Piero a vroska jegyzjeknt dolgozott, desanyja, Caterina fiatal parasztlny volt a vroska egyik elkel csaldjnak szolglatban. Alapfok iskolit szlvrosban vgezte. 1469-ben Firenzbe utazott, ahol belpett Andrea del Verrocchio fest mtermbe gyakornoknak. A fest mhelye affle „mvsziskolaknt" is szolglt. A fest mellett elsajttotta a vonalas rajz (tulajdonkppen a vzlatkszts), a festszet s a szobrszat alapvet technikit. 1473-ban belp a Szent Lukcs-egyesletbe. Erre az vre datlhat els, teljes bizonyossggal neki tulajdonthat rajza is, amely az Arno foly vlgyt brzolja. Az ifj fest egyre sikeresebb, hre egyre nvekszik, gy 1482-ben meghvst kapott, hogy ksztse el Milnban a Francesco Sforza tiszteletre emelend hatalmas lovasszobrot. A munkt sosem fejezte be, csak a hatalmas agyagmodell kszlt el. vekig elhalmoztk megrendelsekkel: ezek kzl a legjelentsebb a Santa Maria delle Grazie-kolostor refektriumban megfestett freskja, az „Utols vacsora", amellyel 1498-ban kszlt el. 1500 mrciusban rvid idre Velencbe utazott, (de mg abban az vben visszatrt Firenzbe), ahol 1502-ben Cesare Borgia szolglatba ll, s kveti t annak romagnai hadjratba. Ebbl az idszakbl szrmaznak kzismert erdtmny- illetve hadigpezet-vzlatai. 1503-ban Firenzben elkezdte megfesteni remekmvt, a Mona List (kzismert olasz nevn la Gioconda). A munka egszen 1506-ig hzdott, a hagyomny szerint a hrom ves alkotmunkbl kt vet vett el Mona Lisa hres mosolynak megalkotsa, Leonardo ugyanis ennyit tpeldtt a mosoly kialaktsn. Az arckp festsvel prhuzamosan dolgozott a Palazzo Vecchio tancstermben „Az anghiari csata" cm freskn, amelynek megfestsre a firenzei kztrsasg krte fel. A m befejezse utn jult rdekldssel fordult a geolgia s az anatmia fel, ezrt ilyen trgy stdiumokat vesz Milnban. 1513-ban Rmba utazott, ahol X. Le ppa megbzsbl matematikai-termszettudomnyi tanulmnyokat folytatott, ekzben 1514-ben alapos tanulmnyokat ksztett a Rma-krnyki mocsarak kiszrtsra, ezekbl azonban semmi sem valsult meg. Rmban hrom vet tlttt. 1517-ben a Milnt meghdt francia kirly meghvja udvarba. Leonardo elfogadta a meghvst, s az Amboise melletti Clos Luc-ba kltztt. Kt vet tlttt itt, 1519-ben megbetegedett s meghalt. rksgt tantvnyra s bartjra, a fest Melzire hagyta.
Leonardo Milnban (1482-1499)
Az utols vacsora
Az utols vacsora 1498-ban kszlt el, s azonnal a tma legtkletesebb megjelentseknt kezdtk mltatni. Elkszlse ta a nyugati vilg fmveknt tekintettk. Nem csupn a mesteri mdon felptett jelenetek miatt, hanem azrt is, mert a kompozci, a sznhasznlat a vilgts s egyes alakok tartsa s mozdulata is a bibliai szavakra utal: "Ti kzletek egy elrul engem". Vasari mr akkor gy rt a freskrl: "....mindegyikk arcn ltszik a szeretet, a flelem s a felhborods, illetve a fjdalom, hogy kptelenek kitallni, mi van Krisztus lelkben.". A mvsz egynisgknt s llektanilag elemezve brzolta az apostolokat. Az rult a gesztusok eszkzeivel kirekesztettk a kzssgbl, de mgis ellenpontja Jzus mltsgteljes alakjnak. Leonardo befejezetlenl hagyta Jzus arct. A falkp ma igen rossz llapotban van, a nedvessg megronglta az idk sorn.
Legfontosabb mvei befejezetlenek maradtak: A hromkirlyok imdsa, a Szikls Madonna, a firenzei Palazzo Vecchio szmra kszlt Anghiari csata, amelynek csak egy tredke maradt fenn, valamint Milnban a Muzsikus kpmsa.
Az ptsz Leonardnak szmos vzlata maradt fenn, amelyet msok meg is valstottak, de egyetlen fennmaradt plet sem tulajdonthat neki. Nem fejezte be tudomnyos rsainak sszegyjtst sem a perspektvrl, festszetrl. A filozfirl, az anatmirl szl munkinak kiadsa is csak terv maradt. Mr letben nagy mvsz hrben llt. Ha a ppa bszkesge Michelangelo volt Rmban, Leonardo Miln herceg, ksbb pedig a francia kirly.
A tuds Leonardo
Replszerkezet
1482 krl, egy milni udvari lls lehetsgnek remnyben rott levelben az akkor harmincves Leonardo gy mutatta be magt az Il Mornak is nevezett Ludovico Sforza hercegnek, mint eszmnyi tancsadt hbors vekben, a fld alatti alagutak ptst, a csatornapts szakrtjt, valamint puskk s ostromgpek feltalljt. A levl vgn mellkesen megemltette, hogy bkeidben festszettel s szobrszattal is szokott foglalkozni, s fknt jl tudja, hogyan kell nteni bronz lovas szobrot, amit a herceg apja, Francesco emlkre akar felllttatni.
Az ajnlkoz levl sikeresnek bizonyult. Leonardo mg ugyanabban az vben elnyerte az llst a milni udvar mvszeknt s mrnkeknt. A hivatallal jr ktelezettsgek (sznhzi httrdszlet, jelmeztervezs, csatornzs stb.) csak ideje kis rszt tltttk ki. Tudomnyos ksrletei alapjn j eljrsokat fejlesztett ki. Szmos rsa is szletett, de egyik sem jutott el odig, hogy alkalmas legyen a kiadsra. Ezen kziratok tartalma vszzadokig rejtve maradt a vilg ell. Leonardo felismerseinek zmt jra fel kellett fedezni s ms kutatk szereztek hrnevet a termszet olyan trvnyeinek kidertsvel, amelyeket mr flfedezett.
1482 krl az optika s a vonalperspektva foglalkoztatta. Ahogy nvekedett tudsa, gy ntt az ltala vizsglt terletek nagysga. 1500 krl a csatornapts, a folyszablyozs, az ntzrendszerek, a vztrozk s hidak legkeresettebb szakrtjnek szmtott. Leonardo sikert jelentsen befolysolta az is, hogy sikeresen nvelte a munka hatkonysgt – a csatorna ptshez pldul vzkiemel szerkezetet tervezett – amivel jelentsen cskkentette a megrendel kltsgeit.
Szlfalujban a mvszet kedvrt behatan tanulmnyozta a termszeti krnyezetet. Milnban a mvszeti emberbrzols tkletestsnek szndkval fogott bele a tudomnyos igny boncolsba. Ltta, hogy az emberi viselkeds hsges brzolshoz nlklzhetetlen annak a bels letnek a teljes ismerete, ami alapveten meghatrozza a kls megjelenst.
Tallmnyai
Tzrsgi park, Leonardo rajza
Tank Leonardo tervei alapjn
Anatmiai munkssga
A vitruviusi frfi
![Vitruvius frfi](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/29/AnthroposX.jpg/180px-AnthroposX.jpg)
Az emberi test a mvszetekre tett hatst s arnyait a Vitruvius-tanulmny munkjban foglalta ssze. Tovbb az emberi test felptsnek feltrsban is ttr szerepe volt. Gyakran vgzett – akkoriban az egyhz ltal tiltott – boncolsokat is.
Nemi identitsa
Egyesek szerint Leonardo homoszexulis volt. Mindenesetre tny, hogy anatmiai rajzaiban szinte kizrlag frfiak lthatak, br ez a kor erklcsi rtkrendje miatt is alakulhatott gy (szoks volt a ni alakok brzolshoz is frfi modellt hasznlni, a ni modelleket ugyanis prostitultknt kezeltk).
Hresebb festmnyei
Lda a hattyval
- Angyali dvzlet (1472-1475 krl)
- Zensz kpmsa (1475 krl)
- Madonna Benois (Madonna virggal) (1475-1478)
- Szegfs Madonna (1478-1481)
- Szikls Madonna (1483-1486)
- Hermelines n (1485-1490)
- Madonna Litta (Madonna s a gyermek Jzus) (1490-1491)
- Utols vacsora (1495-1497)
- Mona Lisa (1503-1506)
- Szent Anna harmadmagval (1508-1510)
- Keresztel Szent Jnos (1513-1516)
|